www.madej-handmade.pl

Stół drewniany z żywicą – Jak wybrać

Stół drewniany z żywicą, jak w każdym innym rzemiośle, może być wykonany z wysokiej, jak i niskiej jakości. Celem tego artykułu jest pokazanie klientom jak nakierować się na dobry wybór mebla, aby Twój wymarzony stół drewniany z żywicą epoksydową spełniał Twoje oczekiwania i służył jak najdłużej w stanie, w jakim został Ci dostarczony.

Jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji stołów jest oczywiście żywica epoksydowa. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów żywic, które wykorzystywane są do produkcji nie tylko stołów. Najważniejszą właściwością, która powinna zainteresować klientów jest stabilność żywicy na promieniowanie UV. Naturalną cechą epoksydów jest to, że z czasem żółkną. Jedne żółkną bardziej, inne mniej, jeszcze inne żółkną już podczas nalewania. Laikowi, a często także producentowi, trudno się w tym rozeznać i rozpoznać żywicę o wyższej stabilności UV.

1. Jak wybrać producenta na stół drewniany z żywicą odporną na promieniowanie UV?

Referencje to oczywiście najlepsza opcja. Jeśli znasz kogoś, kto był zadowolony z produktu i po kilku latach jego stół drewniany z żywicą nie zrobił się żółty, prawdopodobnie dokonał dobrego wyboru. Możesz również skorzystać z naszej ofert używamy żywic sprawdzonych producentów, którzy wytwarzają uczciwe produkty z wysokiej jakości materiałów. Duży wpływ na żółknięcie żywicy ma również pozycja stołu w pomieszczeniu, czyli czy słońce często będzie na nią świecić, czy nie. Światło słoneczne ponownie nieco przyspiesza to zjawisko. Nie musisz się jednak obawiać, że za kilka lat będziesz miał żółtawy stół i zostanie on wyrzucony. Dzięki wysokiej jakości żywicom epoksydowym zmiany będą naprawdę minimalne.

2. Jak dobrać drewno na stół drewniany z żywicą?

Równie ważne jest, aby dowiedzieć się o użytym drewnie (o gatunkach drewna przeczytasz tutaj ). Niektórzy z was mogą być zainteresowani posiadaniem stołu wykonanego z drzewa, z którym macie związek i które musieliście ściąć. Albo możesz mieć drewno przechowywane gdzieś na strychu przez długi czas i chciałbyś coś z niego zrobić. Oczywiście jest taka możliwość, ale takie drewno trzeba suszyć w suszarniach.

Drewno na stół drewniany z żywicą musi mieć niezbędną wilgotność, a normalne przechowywanie nie pozwala na osiągnięcie takiej wilgotności. W przeciwnym razie stół może z czasem wypaczać się, pękać, odklejać żywicę, a w ekstremalnych sytuacjach może całkowicie rozerwać żywicę. Jeśli ktoś ma pomysł, żeby temu zapobiec różnymi profilami stalowymi lub innymi wzmocnieniami spod stołu, uwierz mi, nawet to często nie wystarcza.

Idealna wilgotność drewna do wlewania żywicy wynosi zatem 8-12%. Większość producentów ma mierniki wilgotności i może dokładnie zmierzyć wybrane drewno.

Stół drewniany loft style oraz krzesło
Stół drewniany loft style oraz krzesło

3. Jak wykończyć stół drewniany z żywicą?

Bardzo dyskutowanym tematem jest obróbka powierzchni stołu, lub jak zabezpieczyć powierzchnię stołu, aby służyła jak najdłużej. Najczęstszymi metodami obróbki powierzchni są woski, oleje i lakiery. Mówiąc prościej, można powiedzieć, że woski i olejki sprawią, że Twój stół stanie się bardziej naturalny kosztem mniejszej ochrony. Lakiery pozostawią błyszczącą warstwę ochronną na powierzchni stołu (w mowie potocznej będzie wyglądać jak lustro). Przy każdej obróbce powierzchni istnieje jednak ryzyko zarysowania żywicy, tak jak np. stoły ze szkła lub zwykłe stoły z litego drewna. Zaletą żywicy jest jednak to, że raz na jakiś czas można ją oddać producentowi, który ponownie ją przeszlifuje i stół znów będzie jak nowy. Dzięki temu możesz mieć stół drewniany z żywicą, która wystarczy Ci na całe życie.


4. Czas przygotowania stołu z żywicą

Powszechną procedurą jest wybór odpowiedniego drewna i przygotowanie go do odlewania. Następnie drewno pokrywa się żywicą i pozostawia do utwardzenia. Większość systemów epoksydowych może utwardzać się przez około 2 tygodnie. Potem przychodzi dopracowanie wad i wielogodzinne szlifowanie lub polerowanie. Produkcja nóżek również zajmuje trochę czasu. Dlatego często zdarza się, że wykonanie niestandardowego stelaża zajmuje miesiąc lub dłużej. Jeśli klient zamawia stół z bardziej wymagającymi efektami, takimi jak fale morskie, to czas produkcji znów się wydłuża i może potrwać kilka miesięcy.

5.Ile kosztuje stół drewniany z żywicą

Ceny stołów są bardzo zmienne. Krótko mówiąc, cena w największym stopniu uzależniona jest od trzech składników: żywica, drewno i stelaż.

Żywica epoksydowa – Prosta zasada, im więcej żywicy, tym wyższa cena. Więc będzie znacząca różnica w cenie, jeśli wypełnisz tylko małe szczeliny w stole lub jeśli weźmiesz dwie listwy i wlejesz między nie szeroką rzekę. Cena zależy również od użytej żywicy. Ponownie zalecamy, aby lepiej dopłacić kilka tysięcy zł i mieć pewność, że żywica jest wysokiej jakości, niż oszczędzać pieniądze, a za kilka miesięcy będziesz patrzeć na żółtawy produkt.

Drewno– im bardziej nietypowe i mniej dostępne drewno, tym wyższa jego cena. Na przykład do tańszych produktów epoksydowych można zaliczyć stoły wykonane z dębu, jesionu, akacji, klonu czy orzecha. Jeśli interesuje Cię coś oryginalnego lub egzotycznego, możesz natknąć się na stoły z drewna oliwnego, suaru, topoli, dębu bagiennego itp.

Stelaż – ostatnią ważną rzeczą jest rodzaj nóg. Mogą być wykonane z drewna, stali, żelaza, i każdego innego materiału – to zależy od Twojej wyobraźni. Nogi mogą być proste i cienkie, lub mogą przypominać kształtem literę X.

Jeśli więc jesteś zainteresowany wykonaniem stołu z żywicy epoksydowej i chcesz mieć pewność jakościowej pracy, zadzwoń do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *