Jak przygotować drewno na stół z żywicą?
Najlepsze drewno na stół z żywicą powstaje przez przecięcie deski o żywej krawędzi na pół, a następnie odwrócenie drewna tak, aby zewnętrzne narożniki znajdowały się teraz wewnątrz. Kolejnym etapem jest oddzielenie płyt na tyle, aby tworzyły dolinę, do której wlewa się żywicę epoksydową. Płyty są umieszczane w formie, którą się uszczelnia za pomocą kleju na gorąco lub silikonu, aby ciekła żywica epoksydowa nie wypłynęła na podłogę.
Przestawię najlepsze rodzaje drewna do wykorzystania na płyty stołowe. Utwardzona żywica epoksydowa jest bardzo stabilna i prawdopodobnie nie pęka – ale tylko wtedy, gdy drewno nie wypacza się ani nie pęka i nie powoduje cofnięcia nacisku na żywicę epoksydową. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie drewno, które musi być twarde, gęste i stabilne.
Wybierając deski, chcesz mieć pewność, że kolor żywicy epoksydowej i kolor drewna dobrze do siebie pasują lub się uzupełniają. Ciemna rzeka z jasnym drewnem jest niesamowita. Jeszcze bardziej niesamowita jest jasna rzeka z ciemnym drewnem. Nie możesz się pomylić. Znajdź w pobliżu skład drewna, który oferuje szeroki wybór fosztów i monolitów. Jeśli mieszkasz na obszarze z niewielką liczbą drzew, będziesz musiał poszukać w Internecie składu drewna i zlecić dostarczenie płyt. Deski drewniane mogą być bardzo drogie, w zależności od gatunku. Ceny mogą osiągać nawet 14 tys. zł za m3.
Najlepsze gatunki drewna na stoły z żywicą
Drewno na stół z żywicą – mamy swoich faworytów! Nasze wybory opierają się na pięknie, stabilności i twardości. Piękno może wiązać się z takimi czynnikami, jak kolor, różnice w odcieniach, bielu, słojach, fakturze, ilość sęków i tak dalej. Stabilność oznacza, że drewno nie będzie się z czasem wypaczać, pękać ani gnić, dzięki czemu Twój stół będzie służył przez pokolenia. A twardy gatunek drewna sprawia, że jest mniej porowaty niż żywica epoksydowa, która wsiąka w słoje.
Drewno na stół z żywicą – najlepsze polskie gatunki:
- Jesion
- Grusza
- Jabłoń
- Buk
- Grab
- Dąb
- Czarny dąb
- Orzech włoski
- Klon
- Wiśnia
- Wiąz
- Jawor
Drewno na stół z żywicą – Czy można użyć mokrego
ŻADNE DREWNO NIE JEST DOBRE, JEŚLI NIE ZOSTŁO OSUSZONE – Oznacza to, że drewno powinno być suszone zarówno na powietrzu, jak i w suszarni próżniowej, dopóki wilgotność nie osiągnie 12% lub mniej. Dopiero wtedy powinno się z nim pracować. W przeciwnym razie drewno może się wyginać, wypaczać lub pękać podczas pracy nad nim lub w domu.
Jaka grubość blatu na stół ?
Jeśli deska drewniana ma co najmniej 3,5cm grubości, powinno to wystarczyć, aby stworzyć stabilny stół z żywicy epoksydowej. Jednak płyta drewniana o grubości 4 cm najlepiej nadaje się do produkcji stołów, biurek i blatów z żywicy epoksydowej i drewna. Deski drewniane muszą być absolutnie płaskie. Spłaszczanie płyty i wielokrotne szlifowanie zmniejszy około 5mm grubości, więc weź to pod uwagę przy wyborze płyty.
Możesz zbudować stół rzeczny z żywicy epoksydowej, który będzie bardzo cienki, 2cm na stolik kawowy, ale projektanci zalecają co najmniej 4cm na stoły do jadalni, przy czym 4,5 cm jest idealny do stołów na 10 osób do 12 osób. Możesz również używać płyt o grubości 6cm, płyt o grubości 8cm i płyt o grubości 10cm, aby tworzyć wyjątkowo wytrzymałe niestandardowe stoły konferencyjne i stoły restauracyjne, które wytrzymują częste ruchy i znaczne zużycie.
Skąd się bierze drewno na stoły?
Madej-handmade produkuje tylko niestandardowe meble z żywicy epoksydowej z płyt z litego drewna – zwykle z usuniętą. Wiemy jak wybrać najlepsze drewno na stół z żywicą. Używamy desek drewnianych o żywych krawędziach (z naturalnymi krawędziami), które są wykonane z pni drzew pozyskiwanych w sposób zrównoważony. Zrównoważone pozyskiwanie pozwala na utrzymanie lub wzrost populacji drzew w czasie, jednocześnie zapobiegając uszkodzeniom ekosystemu. Madej-handmade zaopatruje się w plastry i foszty w lokalnych specjalistycznych suszarniach, które posiadają piece do osuszania drewna i dostarczają drewno w całym kraju. Każda płyta jest starannie obrabiana, aby obniżyć zawartość wilgoci do około 12% – poziom wystarczająco wysoki, aby zapobiec pękaniu elementu, ale wystarczająco niski, aby zapobiec wypaczeniu podczas ekspozycji na elementy lub wilgoć.
Po wybraniu płyty i zabraniu jej z powrotem do stolarni należy odpowiednio przygotować drewno przed wylaniem żywicy epoksydowej. Korę należy usunąć przed szlifowaniem drewna, wypełnić nierówności i pęknięcia oraz uszczelnić drewno. My budujemy formy, aby zabezpieczyć deski przed wylaniem żywicy epoksydowej, aby uzyskać efekt krystalicznej wody. Po tym, jak pozostawiamy żywicę epoksydową do wyschnięcia (co zajmuje kilka dni), ponownie szlifujemy drewno i nakładamy wykończenia i powłoki nawierzchniowe przed przymocowaniem nóg.