www.madej-handmade.pl

Stolik kawowy a mała przestrzeń

Życie na małej przestrzeni jest nową normą dla większości ludzi w 2022 roku. Wygląda na to, że jednostki stają się coraz mniejsze, aby pomieścić więcej osób przeprowadzających się do obszarów miejskich. Ale jak zaprojektować małą przestrzeń lub udekorować mały domek? Dobre wieści! Mieszkanie na małej przestrzeni nie oznacza, że ​​musisz czuć się osaczony lub przytłoczony. Stosując zasady aranżacji wnętrz i dobierając odpowiednie meble, możemy sprawić, że Twoja mała przestrzeń stanie się duża.

Aranżacja wnętrza powinny wzbudzać radość, prawda? Ten artykuł skupia się przede wszystkim na układzie małego salonu, ponieważ to tam ludzie spędzają większość czasu w domu. Ale te układy i sztuczki oszczędzające miejsce można zastosować w małych mieszkaniach typu studio, a nawet w małych sypialniach głównych.

Od szafek po stoliki kawowe, od oświetlenia zadaniowego po sprytne aranżacje mebli. Mamy wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz, dzięki którym każda mała przestrzeń wydaje się większa. Skorzystaj z tej listy, aby jak najlepiej wykorzystać to, co masz. Jak najlepiej wykorzystać małą sypialnię? Jakie meble wybrać do swojej kawalerki? Zapewniamy Cię, niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się w nowe miejsce, czy po prostu czujesz się przytłoczony swoim obecnym układem. Przewiń w dół, aby zapoznać się z konkretnymi pomysłami na układ, lub czytaj dalej, aby uzyskać ogólne wskazówki dotyczące maksymalizacji małej przestrzeni.

Salon szara sofa mały stolik kawowy
Salon szara sofa mały stolik kawowy

1. Mniej znaczy więcej

Mniej znaczy więcej! Proszę nie upychać wielu szerokich, nieporęcznych mebli w swojej małej przestrzeni. Możesz użyć jednego lub dwóch większych elementów, aby zakotwiczyć swoją przestrzeń, na przykład niską wygodną sofę lub stolik kawowy. Ale za dużo masywnych kawałków i poczujesz, że podłoga znika. Mając ten pomysł na uwadze, rozejrzyj się po swojej przestrzeni. Jakie meble mógłbyś zastąpić lżejszą wersją? Czy jest coś, co zajmuje poziomą przestrzeń, co można by przekonfigurować lub zastąpić wersją pionową? Zastanów się nad zmniejszeniem półek na książki, wybierz mniejszy stolik kawowy.

Wielu mieszkańców małej przestrzeni ma pod ręką składane lub ustawiane w stos krzesła, które mogą wyjąć w razie potrzeby. Ten sam efekt osiągają stoły do ​​rozkładane pojawiają się, gdy ich potrzebujesz, ale na co dzień są ukryte . Kolejną dobrą sztuczką jest powieszenie zasłon na suficie, a nie na górnej części ramy okiennej. Dzięki temu pokój wydaje się większy. Aby zmaksymalizować przestrzeń, upewnij się, że układ małej przestrzeni obejmuje meble z miejscem do przechowywania.

2. Użyj lekkich materiałów do aranżacji małego salonu

Szklane lub otwarte półki to klasyczne wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz, które mogą sprawić, że małe przestrzenie będą wydawały się większe. Jeśli wszystkie twoje meble są wykonane z ciemnego drewna lub czarnego metalu, możesz poczuć się zamknięty. W małym salonie rozważ użycie lżejszych materiałów, aby rozjaśnić wnętrze. Szkło, jasne drewno, otwarte półki i jasny metal, taki jak miedź lub srebro, to świetne sposoby na utrzymanie lekkości wnętrza.

Odblaskowe powierzchnie pomagają również wnieść więcej światła do pomieszczenia. Mogą również pomóc w uporządkowaniu bałaganu, ponieważ wszystkie Twoje rzeczy będą bardziej widoczne. Rozważ użycie stylowych pudełek do kategoryzacji i przechowywania swoich przedmiotów. Dodatkowo szukaj mebli z odsłoniętymi nogami, a nie mebli zlicowanych z ziemią. Ten sam efekt dają pływające półki. Dzięki temu Twój pokój będzie bardziej przestronny i zrównoważony.

3. Użyj odpowiednich wzorów i tekstur

Pionowe paski mogą być dobrym wyborem w niewielkich przestrzeniach, ponieważ tworzą iluzję wysokości. Ciemne kolory mogą sprawiać wrażenie mniejszych, ponieważ pochłaniają światło. Chcesz usłyszeć mądrą wskazówkę dotyczącą projektowania wnętrz? Pomaluj sufit na nieco jaśniejszy kolor niż ściany. Stwarza to uczucie lekkości nad głową. Trzymaj ciemniejsze kolory bliżej ziemi lub przynajmniej poniżej poziomu oczu. Ponadwymiarowy, odważny nadruk może zdziałać cuda na małej przestrzeni. Coś w rodzaju dużego plakatu, powiększonej typografii, a nawet dużego obrazu z żywicy lub tapety w ramce. Staraj się zrównoważyć duże z małymi w swoim małym salonie.

4. Stolik kawowy oraz Szafki

Poszukaj puf z miejscem do przechowywania, a z łatwością schowasz koce, książki i bałagan w salonie. Uwielbiamy regały z otwartymi półkami na górze, ale zamkniętymi schowkami na dole. Są nawet kanapy, które mają schowek pod siedzeniem! Zamiast wybierać stół z ciężkim blatem i szufladą, wybierz stolik boczny ze smukłym blatem i drugim niskim stelażem pod spodem. Ta otwarta konstrukcja zapewnia wystarczająco dużo miejsca na lampę i filiżankę kawy na górze oraz dużo miejsca pod spodem na materiały do ​​czytania, a nawet laptopa.

Konsola z orzecha z czarną żywicą loft
Konsola z orzecha z czarną żywicą loft

Stolik kawowy jest okazją do przybicia układu salonu o małej przestrzeni. Poszukaj drewnianego stolika kawowego, najlepiej z jasnego drewna z kolorową żywicą, powiększy on wizualnie przestrzeń. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twój stolik jest przy ścianie. Stolik kawowy może pomóc zwiększyć wrażenie przestrzeni, jednocześnie oferując więcej miejsc na przechowywanie rzeczy. W końcu możesz po prostu układać rzeczy pod istniejącym stolikiem bocznym lub stolikiem kawowym, niezależnie od tego, czy masz drugą półkę, czy nie.


5. Oświetlenie zadaniowe może sprawić, że mały salon wydaje się duży

Projekty wnętrz są naprawdę dobre w odpowiednim oświetleniu. Ale ty też możesz się tego nauczyć! Istnieje kilka kategorii oświetlenia: oświetlenie ogólne, nastrojowe, zadaniowe i akcentujące. I nie zapomnij włączyć naturalnego światła. Zastanów się, w jaki sposób obecnie wykorzystujesz swoją małą przestrzeń i pozwól swoim nawykom życiowym kierować projektowaniem oświetlenia. Czy są miejsca, w których potrzebujesz skupionego światła, na przykład do czytania? Czy w Twojej przestrzeni są jakieś szczególne elementy architektoniczne lub stolik kawowy, który można by uwydatnić za pomocą oświetlenia akcentującego?

Korzystanie z kinkietów to świetny sposób na zwolnienie miejsca na podłodze. Istnieje wiele dobrych tymczasowych opcji montażu opraw oświetleniowych, takich jak haczyki naklejane lub paski na rzepy, które z łatwością utrzymają minimalne źródła światła i przewód. W przypadku oświetlenia ogólnego i nastrojowego szukaj lamp, które kierują światło w górę i rozprowadzają światło po całym pomieszczeniu. Aby jednak w pełni wykorzystać małe przestrzenie, poszukaj sposobów na warstwowe oświetlenie. Oświetlenie warstwowe oferuje złożoność tekstury, jednocześnie tworząc określone, prywatne obszary, w których można swobodnie pracować.

6. Układ małego salonu jest lepszy w przypadku stref

Naprawdę można tworzyć mniejsze zakamarki na nawet niewielkiej przestrzeni. Sprytne aranżacje mebli i rozmieszczenie dywaników pomagają wyznaczyć konkretne, oddzielne obszary do działań. Możesz nawet wykorzystać meble na kółkach. Na przykład wózek barowy na kółkach mógłby przemieścić się z salonu do kuchni, aby zrobić miejsce dla gości. Stolik boczny z kółkami można przesunąć z boku kanapy lub przed siebie, zapewniając mobilne biurko podczas pracy w domu.

Loft Stolik kawowy z akacji z brązową żywicą perłową
Loft Stolik kawowy z akacji z brązową żywicą perłową

Jakie meble powinieneś zastosować, jeśli jesteś w kawalerce? Szukaj wysokich otwartych regałów, możesz je wykorzystać do stworzenia oddzielnej strefy sypialni! Główną zaletą otwartych regałów na książki jest to, że nadal przepuszczają naturalne światło. Oferują również miejsce do przechowywania z obu stron, dzięki czemu możesz wyznaczyć niektóre półki na wystawy w salonie, a inne na przedmioty osobiste. Oświetlenie może również pomóc w tworzeniu określonych stref zadań. Jeśli jesteś w kawalerce lub użyj kanapy lub otwartych półek, aby oddzielić kuchnię od strefy snu. Stolik kawowy przed sofą może nawet służyć jako stół jadalny lub biurko.

7. Mądrze zainwestuj w niezbędne meble

Naszą główną wskazówką przy urządzaniu każdej przestrzeni jest zainwestowanie w niezbędne meble. Co mamy na myśli? Dobrym pomysłem jest wydać więcej pieniędzy na przedmioty, które będziesz mieć przez ponad 10 lat, takie jak stolik kawowy, sofa i łóżko. Wydaj nieco więcej na materiały wyższej jakości i ponadczasowy styl. Oznacza to, że możesz pozwolić sobie na nieco mniejsze wydatki na elementy akcentujące, takie jak świeczniki i lampy.

Nie muszą być tak trwałe i możesz je wymieniać co kilka lat, gdy zmienia się Twój gust. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, na pewno będziesz chciał zainwestować w trwałe elementy z miejscem do przechowywania, ponieważ mniejsze elementy mogą zostać przewrócone lub zniszczone. Jeśli chcesz poznać więcej porad jaki stolik kawowy do małego salonu pisaliśmy o tym tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *