www.madej-handmade.pl

Jaka idealna wysokość stołu do jadalni?

Jeśli przyglądałeś się meblom, być może zauważyłeś ostatni trend na mniej tradycyjne meble do jadalni. Nie musisz już siedzieć przy formalnym stole na krześle z podłokietnikami – teraz możesz wybierać spośród ławek, taboretów i nie tylko. Stoły mogą być niskie do ziemi lub tak wysokie jak blaty barowe. Więc jak wysoki powinien być stół jadalny? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie wszystkie możliwe opcje.

Standardowy stół jadalny ma wysokość 75cm jednak różnice w wysokości wahają się, przy siedzeniu na podłodze przy stoliku kawowym 40cm lub siedzenia przy stole barowym 105cm.

Czytaj dalej, aby poznać różne wysokości różnych stylów stołów, ponieważ rozważamy wady i zalety każdego z nich. Porozmawiamy również o tym, jak znaleźć odpowiednie krzesła do Twojego stołu, odpowiedni kształt stołu do Twojego pokoju i nie tylko!

Jaka wysokość stołu do jadalni
Jaka wysokość stołu do jadalni

Jakie są wysokości stołów do jadalni?

Na pytanie, jak wysoki jest stół jadalny, większość ludzi nie zna odpowiedzi. Ale mamy wyczucie, jak wysoki wydaje się być standardowy stół – prawie każdy stół jest taki sam, prawda? Chociaż istnieje standardowy rozmiar stołu o standardowej wysokości, istnieją również projekty, które celowo odbiegają od tego.

Niektóre z typowych wysokości stołów to:

Standardowe stoły (okrągłe, owalne, kwadratowe lub prostokątne) mają wysokość od 70 do 75 cm. Są to najczęściej kupowane stoły, ponieważ wysokość odpowiada każdemu – dzieci, dorośli, nawet osoba na wózku inwalidzkim wygodnie usiądzie i sięgnie po sztućce przy standardowym stole.

Wysokość wynosi od 85 do 90 cm. Blaty używane jako stoły są wystarczająco wysokie, aby dobrze sprawdzać się jako dodatkowa przestrzeń do przygotowania kolacji.

Stoły barowe mają wysokość 105cm. Hookery są na tyle wysokie, że ludzie praktycznie stoją przy barze ale pozwalają swobodnie dosięgać blatu.

Stoliki kawowe mają około 40 do 45 cm wysokości. To dobra wysokość dla osób, które wolą jeść siedząc na poziomie podłogi. Jest to powszechna praktyka w niektórych kulturach, np. w Indiach. Niektórzy uważają, że ma to nawet właściwości zdrowotne dla trawienia, chociaż może nie dla wszystkich.

2. Uwagi dotyczące wysokości stołu jadalnego

Każdy z tych wyborów ma oczywiście plusy i minusy. Kilka punktów, o których należy pamiętać:

  • Osoby i rodziny o niższym wzroście w tym rodziny z małymi dziećmi będą czuły się bardziej komfortowo przy niższym, standardowym stole.
  • Jeśli wyżsi ludzie będą korzystać ze stołu, stoły z ladą zapewnią im więcej miejsca na nogi.
  • Dla osób, które często goszczą i lubią towarzysko podczas bardziej nieformalnej kolacji, stół barowy może być tym, czego szukasz.
  • Jeśli masz małą przestrzeń, stoliki kawowe sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniej zatłoczone i bardziej otwarte.
  • Aby uzyskać formalny wygląd, użyj standardowego stołu. Bardziej swobodnym wyborem są stoły barowe i barowe. Z drugiej strony siedzenie na podłodze to najbardziej nieformalna opcja.


Każda wysokość stołu będzie odpowiednia. Możesz nawet znaleźć stół, który nie mieści się w żadnym z tych rozmiarów, ale możesz użyć tych wskazówek, aby określić, czy jest to dobry stół dla Ciebie. Na przykład, jeśli jest nieco wyższy niż standardowy stół, ale nie tak wysoki jak blat, możesz być idealny jeżeli Twoja rodzina jest wysoka.

Wysokość stołu nie ma większego znaczenia, o ile znajdziesz odpowiednie krzesła. Posiadanie krzeseł, które są proporcjonalnie dopasowane do stołu, zapewnią komfortowe doznania kulinarne. I odwrotnie, bez względu na to, jaki stół wybierzesz, jeśli krzesła nie będą dobrze dobrane, będzie to trudne. Nikt nie chce wstawać z „dziecięcego” krzesła za każdym razem, gdy chce sięgnąć po coś ze stołu. Albo ich kolana uderzają w spód stołu podczas posiłku.


3. Jak wysokie powinny być krzesła do jadalni?

Więc jaki jest odpowiedni rozmiar krzesła? Krótko mówiąc, chcesz mieć wystarczająco dużo miejsca na nogi. Krzesła są wygodne oraz funkcjonalne, gdy mają odpowiednią ilość miejsca na nogi pod stołem.

Odległość od spodu stołu do siedziska krzesła, powinna mierzyć około 30cm. Poniżej 25cm i nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby ludzie mogli się poruszać, krzyżować nogi itp. Ponadto nie przekraczaj 40 cm, ponieważ sprawia to wrażenie, że krzesło jest zbyt „niskie”, aby wygodnie dosięgnąć stołu.

Rozmiary krzeseł odpowiadające tabelom wymienionym powyżej to:

  • Standardowy stół (70-75cm) = krzesła mają zazwyczaj 40-45
  • Stół o wysokości (85-90cm) = zwykły rozmiar krzesła to 55-60 cm
  • Stół barowy (105cm) = krzesła mają wysokość 75-80cm

4. Jak wysoka powinna być ławka do jadalni?

Ławki do stołu jadalnego mogą oferować dodatkowe miejsca do siedzenia, zajmując mniej miejsca niż pojedyncze krzesła. Obowiązują jednak te same wytyczne wymienione powyżej dla krzeseł. Będziesz potrzebować około 30cm od siedziska do spodu stołu, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na nogi dla siedzących.


Z tego powodu ławki do jadalni są standardowo dostępne od 40 do 45cm.

Zaletą ławki do stołów barowych jest łatwość częstego wstawania i schodzenia (ze względu na wysokość). Z drugiej strony korzystanie z ławki może być trudniejsze do częstego wsiadania i wysiadania (zwłaszcza jeśli siedzisz między dwiema innymi osobami na środku ławki). Ten kontrast sprawia, że ​​te dwa meble są ze sobą sprzeczne i jest to coś, czego raczej nie znajdziesz.

5. Czy krzesła do jadalni muszą zmieścić się pod stołem?

Z pewnością wygodniej jest, gdy krzesła zmieszczą się pod stołem. Dzięki temu nie przeszkadzają, gdy przestrzeń wokół stołu wymaga łatwego przepływu ruchu.

Jeśli krzesła mają odpowiedni rozmiar do stołu, zwykle można je wsunąć pod stół bez problemu. Największym problemem jest czasami to, że przeszkadzają nogi stołu lub poprzeczka pod spodem. Mimo to, nawet w takim przypadku, krzesła można zwykle popychać w większości przypadków.

W przypadku stołów z ciężkimi stelażami czasami najlepszym rozwiązaniem jest wybór krzeseł z cienkimi, lekkimi nogami. Czasami może to zapewnić wystarczającą ilość miejsca, aby krzesła zmieściły się pod stołem, nawet jeśli było to trudne z krzesłami w innym stylu.

6. Jaka jest najczęstsza długość/szerokość stołu do jadalni?

Popularne obecnie stoły to:

Okrągłe stoły sprzedawane są najczęściej w rozmiarze 60cm. Drugim najpopularniejszym rozmiarem jest średnica 100cm.

Stoły owalne sprzedawane są rzadziej niż stoły prostokątne lub okrągłe. Najpopularniejszy rozmiar to 120 cm długości i 70cm szerokości.

Stoły prostokątne są obecnie sprzedawane najczęściej w rozmiarze 90x160cm. Kolejny najczęściej sprzedawany rozmiar to 46 na 30 cali.

Kwadratowe stoły są najrzadziej sprzedawanymi spośród wszystkich kształtów stołów. Jednak zazwyczaj mają około 60 do 100cm z każdej strony.

7. Jaki stół powinienem kupić?

Stoły występują w czterech podstawowych kształtach – prostokątnym, owalnym, kwadratowym lub okrągłym. Czytaj dalej, aby poznać zalety i wady każdego kształtu, aby określić, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

Stoły prostokątne

Najpopularniejsze są stoły prostokątne. Z łatwością wpasowują się w standardową, typowo prostokątną jadalnię. Są też najbardziej elastyczne – mogą pomieścić tylko kilka osób lub dużą grupę. Możesz znaleźć opcje z dostawkami, które dodają jeszcze więcej miejsc do siedzenia, co oznacza, że ​​możesz posadzić dowolną grupę ludzi odpowiednim prostokątnym stołem.

Mają największą powierzchnię, co oznacza, że ​​mogą z łatwością pomieścić duże grupy, pozostawiając miejsce, aby blat stołu nie był zagracony. Jednak w małym pokoju wydają się być nieporęczne. Mogą zajmować dużo miejsca, a przy ograniczonej przestrzeni trudno nimi manewrować.

Stoły owalne

Stoły owalne mają wiele wspólnych cech ze stołami prostokątnymi. Mogą zmieścić więcej osób, s wygodne dla większej grupy. Jeśli spodziewasz się, że będziesz potrzebować dużo miejsc, ale nie masz dużo miejsca, owalny stół może być dla Ciebie odpowiedni. Nie są tak masywne jak prostokątne stoły, ze względu na zaokrąglone rogi. Daje im to lekką przewagę w wąskich, ciasnych pomieszczeniach. Oznacza to jednak również, że nie mają tak dużej powierzchni, a stół może zacząć wydawać się zatłoczony.

Jeśli zawsze masz duże grupy na kolacji, prostokątny stół to prawdopodobnie najlepszy wybór dla Ciebie. Z drugiej strony owalny stół pasuje do średnich grup liczących od czterech do sześciu osób. Możesz znaleźć owale, które rozszerzają się dostawkami, aby zrobić miejsce dla dodatkowych gości na specjalne okazje.

Stoły kwadratowe

Kwadratowy dębowy stolik z czarną żywicą
Kwadratowy dębowy stolik z czarną żywicą

Kwadratowe stoły sprawdzają się jako kameralne stoliki, gdy siedzi tylko kilka osób. Łatwo jest się rozejrzeć, zobaczyć i porozmawiać ze wszystkimi obecnymi. I odwrotnie, kwadraty nie sprawdzają się dobrze w przypadku dużych grup. Ich kształt nie jest idealny do usadzenia więcej niż czterech do sześciu osób. Może być trudno dotrzeć do nich, przekazać jedzenie lub porozmawiać z innymi gośćmi w dużych grupach.

Warto jednak zaznaczyć, że dwa kwadratowe stoły można połączyć w prostokąt. Jeśli zazwyczaj masz tylko kilka osób na obiedzie, kwadrat może być dobry dla Ciebie. Możesz dodać drugi kwadratowy stół na specjalne okazje, aby stworzyć odpowiednią przestrzeń jadalną. Możesz również znaleźć kwadratowe stoły, które rozkładają się w prostokąty.

Okrągłe stoły

Stolik kawowy z niebieską żywicą 50cm
Stolik kawowy z niebieską żywicą 50cm

Okrągłe stoły dobrze sprawdzają się w małym pomieszczeniu. W małym, kwadratowym pokoju, okrągłe lub kwadratowe stoliki to tak naprawdę jedyne kształty, który się sprawdzą. Okrągłe stoły są również idealne dla małych grup. Sprawdzają się podczas spotkań towarzyskich z zaledwie kilkoma osobami. Ale podobnie jak kwadratowy stół, słabo sprawdzają się w przypadku dużych grup. Stoły, które są wystarczająco duże dla wielu osób, są również zbyt duże, aby wygodnie nimi manewrować.

8. Czy powinienem kupić okrągły lub prostokątny stół do jadalni?

W pokoju kwadratowym najlepiej sprawdza się stół okrągły lub kwadratowy. Okrągłe i kwadratowe stoły sprawdzają się również w małych grupach liczących cztery lub mniej osób. Możesz znaleźć okrągłe lub kwadratowe stoły, które rozszerzają się w owalne lub prostokątne stoły na specjalne okazje, gdy potrzebujesz więcej miejsc do siedzenia.

Stoły owalne najlepiej pasują do wąskich, ciasnych przestrzeni. Stoły prostokątne są idealne, gdy na kolację regularnie pojawiają się duże grupy. Sprawdzą się również w każdej standardowej jadalni. Możesz przeczytać więcej Jaki stolik kawowy do salonu.

Podsumowanie

Podczas gdy standardowa wysokość stołu wynosi około 75cm, istnieje wiele różnych stylów, które mogą zmieniać wysokość stołu od 40 do 100cm. Naprawdę nie ma złej wysokości stołu, po prostu wybierz stół, który najlepiej pasuje do Twojego wystroju. Dopóki stół odpowiada Twoim potrzebom i ma odpowiednie krzesła, Twoi goście będą mogli wygodnie delektować się posiłkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *