Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej?
Wykonanie stołu rzecznego z żywicy epoksydowej może być trudnym procesem, ale po przeczytaniu tego wpisu na pewno uda Ci wykonać stół z żywicy o jakim marzyłeś . Otrzymujemy prośby o niestandardowe stoliki rzeczne, a żywica epoksydowa jest jednym z najpopularniejszych ze wszystkich używanych przez nas wykończeń. Jeśli chcesz zbudować modny stół do swojej jadalni, czytaj dalej ten poradnik!
Co to jest stół rzeczny?
Stół rzeczny to stół wykonany z dwóch kawałków prawdziwego drewna, często z tej samej płyty, z wylaną w środku żywicą epoksydową. Epoksyd twardnieje i tworzy „rzekę” epoksydu przez środek dwóch kawałków drewna. Poniżej znajduje się zdjęcie gotowego stołu rzecznego.
Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej – krok po kroku
Poniżej znajduje się krok po kroku proces tworzenia stołu z żywicy epoksydowej. Wybierz swoją drewnianą deskę
- Pierwszym krokiem do stworzenia stołu rzecznego na żywo jest wybór desek na blat. Upewnij się, że jest suszony zarówno na powietrzu, jak i w suszarni, szczególnie w przypadku większych stołów, aby się nie wypaczał. Najpopularniejsze płyty, na stoły z żywicy, to orzech i dąb, ale dostępnych jest wiele gatunków desek. W przypadku większych stołów mogą być potrzebne dwie deski.
2. Jak przygotować deski na stół z żywicy epoksydowej
- Wyznacz długość, przetnij deskę na pół na środku za pomocą piły. Następnie wyrównaj krawędzie, aby można było umieścić stół w formie.
- Wyrównaj deskę Splanowanie płyty to proces polegający na użyciu frezarki do płyt lub frezarki z systemem prowadnic w celu usunięcia wysokich punktów na płycie. Gwarantuje to, że Twoja płyta będzie płaska, gdy zostanie przerobiona na stół. Frez do planowania usunie wszelkie wypaczenia powstałe podczas procesu suszenia
- Usuń korę i oszlifuj deski typu Live Edge jest to ważny krok, ponieważ pomoże w wiązaniu żywicy epoksydowej z materiałem. Zazwyczaj rozpoczynamy szlifowanie płyty papierem ściernym o ziarnistości 40. Po każdym przejściu dobijamy do drobniejszego ziarna, aż skończymy szlifować 240. Pamiętaj, aby usunąć całą korę lub luźne drewno z krawędzi płyty.
3. Jak przygotować formę na stół z żywicy
- Utwórz formę Ten krok jest niezbędny dla końcowego rezultatu. Umieść drewno o grubości 5cm wokół kawałków płyty, gdy zostaną ustawione tam, gdzie chcesz. Używamy płaskiego kawałka plastiku pod drewnem, aby żywica epoksydowa wyschła na płaskiej powierzchni. Należy pamiętać, że im szersze rozłożysz płyty, tym trudniejsze będzie wylewanie żywicy epoksydowej i tym droższy będzie projekt. Żywica epoksydowa kosztuje około 85zł za kg, więc szybko się sumuje w przypadku dużych stołów rzecznych. Do budowy formy użyj drewna pokrytego taśmą foliową.
- Uszczelnij końce, dół i górę płyty, będziesz chciał użyć kleju na gorąco, aby stworzyć tamę, aby żywica epoksydowa nie spływała po całym stole podczas jej wylewania. Sylikon pomoże temu zapobiec. Klej powinien również znaleźć się na dnie drewnianej płyty i na końcach formy.
- Zaciśnij płyty drewniane na miejscu, następnie użyj równoległych ścisków, aby utrzymać drewno na miejscu. Umieszczamy je pionowo, aby utrzymać płytę płasko. Używamy małych bloków i długiej tarcicy aby przykręcić stabilnie drewno i przytrzymać blat stołu płasko.
4. Jak wylać żywice na stół epoksydowy
- Wymieszaj swoją warstwę testową z żywicy epoksydowej. Wymieszaj żywicę epoksydową zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta. Każdy producent może wymagać innych instrukcji dotyczących mieszania żywicy. Jeśli planujesz zabarwić żywicę epoksydową, zwykle jest to odpowiedni czas. Jeśli kupiłeś pigment, po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, aby dodać go do swojej żywicy epoksydowej. Możesz wybierać spośród wielu kolorów żywicy epoksydowej, w tym niebieskiego, turkusowego, czerwonego, żółtego, zielonego, fioletowego, pomarańczowego, czarnego i innych. Nalewamy cienką pierwszą warstwę i pozostawiamy do wyschnięcia, aby upewnić się, że mamy odpowiednią mieszankę i kolor. To również pokazuje nam, czy mamy jakieś nieszczelności, które należy naprawić w naszej formie.
- Wymieszaj swoją żywicę epoksydową i wlej do aż do napełnienia. Używamy żywicy epoksydowej do 10cm grubości, dzięki czemu możemy wylać cały stół za jednym razem. Zaopatrz się w to 15-20kg, w zależności od wielkości stołu i szerokości/głębokości rzeki epoksydowej. Pamiętaj, aby została wymieszana przez co najmniej 5 minut, aby odpowiednio wiązała. Jeśli żywica epoksydowa nie zostanie odpowiednio wymieszana, może ona nie nagrzać się wystarczająco, aby stwardnieć. Na zdjęciu poniżej żywica epoksydowa wykonana przez po zmieszaniu.
- Pozostaw żywicę epoksydową do wyschnięcia na kilka dni, żywica powinna wyschnąć przez dwa dni. Zazwyczaj rzeka twardnieje, ale w przypadków głębokich odlewów może być lepki. Z czasem stwardnieje lub można od razu zeszlifować.
5. Jak wyjąć stół z żywicy z formy
- Usuń formę Ten krok jest tak prosty. Po stwardnieniu żywicy epoksydowej po prostu usuń zaciski i wszelkie śruby z formy. Zazwyczaj stoły twardnieją przez kilka dni w pomieszczeniu, które jest odseparowane, aby zapewnić, że po przyjeździe za kilka dnia nie będziemy mieć żadnych owadów ani much w żywicy epoksydowej. Prawdopodobnie będziesz musiał użyć drewnianego klina, aby zdjąć górę z formy.
- Splanuj materiał, ten krok jest zwykle zalecany, jeśli masz jakiekolwiek niskie miejsca na drewnie lub rzece epoksydowej. Splanowanie płyty jest szybsze niż szlifowanie, więc zaoszczędzisz czas, jeśli masz jakieś niskie miejsca, które wymagają naprawy.
6. Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej – wykończenie
- Przeszlifuj swój blat, ten krok jest niezbędny do uzyskania pięknego stołu rzecznego. Zazwyczaj szlifujemy gotowe blaty na naszej szlifierce szerokotaśmowej do ziarna 240. Następnie szlifujemy go szlifierką orbitalną do uzyskania gładkości. Zwykle wymaga to osiągnięcia co najmniej 400 ziarnistości.
- Przytnij do dokładnego rozmiaru, po wylaniu żywicy epoksydowej przycinamy nasze stoły na dokładny wymiar. Zwykle robimy je o kilka cm dłuższe i szersze niż to konieczne, aby mieć mały margines błędu podczas procesu odlewania żywicy epoksydowej.
- Z frezuj krawędzie, często frezujemy krawędzie stołów, aby miały zaokrągloną krawędź. Jeśli tego nie zrobisz, krawędzie będą ostre. Zaokrąglone krawędzie są następnie szlifowane papierem ściernym o ziarnistości 320, dzięki czemu są gładkie w dotyku.
- Gdy Twój stół jest już prawie gotowy, nadszedł czas, aby wykończyć blat. Istnieje wiele opcji, w tym wykończenie z przezroczystej żywicy epoksydowej, użycie oleju, a nawet użycie poliuretanu. Zazwyczaj używamy cienkiej warstwy przezroczystej żywicy epoksydowej, a następnie polerujemy ją padem i pastą polerską. Inne wykończenia do wyboru to olej i poliuretan. Olej nada Twojemu stołowi pięknie wykończony wygląd, który będzie wyglądał bardziej naturalnie. Poliuretan nada połysku podobny do przezroczystej żywicy epoksydowej.
- Jeśli użyłeś poliuretanu lub żywicy epoksydowej, prawdopodobnie na spodzie twojego stołu są małe krople. Po prostu zeszlifuj je i w razie potrzeby wykończ spód.
7. Jak zamontować stelaż do stołu z żywicą
- Zamontuj nogi lub stelaż, zazwyczaj używamy metalowych nóg, które wyprodukowali dla nas polscy producenci w małych warsztatach. Istnieje wielu dostawców nóg do tych stołów. W przypadku stosowanych przez nas podstaw frezujemy dno stolika rzecznego, następnie mocujemy je za pomocą śrub. Zalecamy również stosowanie filcu meblowego na spodzie podstaw metalowych i drewnianych, aby stół nie porysował drewnianej podłogi.
Jeżeli chcesz nauczyć się jak robić stoły z żywicy zapraszam na warsztaty z żywicy – stolik z żywicą