www.madej-handmade.pl

Istnieje wiele mediów, jeśli chodzi o tworzenie biżuterii. Jedną z najpopularniejszych obecnie jest żywica UV. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zrobić biżuterię z żywicy UV, ale nie jesteś pewien, czego się spodziewać lub szukasz wskazówek, oto, o czym musisz pamiętać.

Co to jest żywica UV?

Zacznijmy od podstaw, jest to rodzaj żywicy przypominającej tworzywo sztuczne, wytwarzanej przez człowieka. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że utwardza się za pomocą światła UV naturalnego lub sztucznego. Utwardza się szybciej niż tradycyjna żywicy epoksydowa. Żywica UV utwardza się dosłownie w 60 sekund i jest świetną opcją, gdy głównym wyznacznikiem jest szybkość. Jest to doskonała żywica do wykonywania detali, takich jak biżuteria, i jest wszechstronna, ponieważ jest samopoziomująca, co jest jej dodatkowym atutem.

Dlaczego warto zrobić biżuterię z żywicy UV?

Żywica UV ma naprawdę wiele zalet, ale główną z nich jest to, że jest po prostu bardziej praktyczna i spójna niż klasyczna żywica epoksydowa, szczególnie w przypadku tworzenia czegoś tak szczegółowego jak biżuteria. Kolejnym szczegółem jest to, że działa w najczystszej formie. Nie trzeba mieszać jej z utwardzaczem ani w żaden inny sposób aby się utwardziła. Po prostu wlewa się go do formy i w ciągu kilku sekund utwardza pod wpływem światła UV.

Jak zrobić biżuterię z żywicy uv – wady żywicy uv

Próbując wypróbować żywicę UV, należy wiedzieć o kilku potencjalnych wadach, szczególnie jeśli znasz tradycyjną żywicę epoksydową. Po pierwsze, do utwardzenia wymaga światła UV. Utwardzanie można zrobić z okna, wystawionego na słońce lub z ręcznej lampy UV z żywicy. Chociaż jest to świetne rozwiązanie, gdy nie masz czasu na mieszanie żywicy epoksydowej, oznacza to jednak, że musisz uważać, aby nie wystawiać jej na promienie słońca podczas pracy!

Inną potencjalną wadą jest to, że żywica UV jest przeznaczona tylko do mniejszych, cienkich projektów, na przykład wisiorków do naszyjników, pierścieni itp. Jeśli chcesz wykonać większy odlew, będziesz musiał utwardzać warstwami i jest to coś, o czym warto pomyśleć, kiedy będziesz planował swój projekt!

Jak zrobić biżuterię z żywicy UV
Jak zrobić biżuterię z żywicy UV

Jak zrobić biżuterię z żywicy uv – Jak używać żywicy

Jednym z najlepszych informacji na temat tworzenia biżuterii lub ozdób z żywicy UV jest to, że to naprawdę będzie łatwe! Nawet jeśli jesteś nowy w świecie tworzenia biżuterii lub samej żywicy. Oto podstawowe kroki, o których warto pomyśleć:

  • Kup żywicę i formy: Aby uzyskać najlepsze rezultaty, upewnij się, że kupujesz dobrej jakości formy do biżuterii z żywicy i równie dobrej jakości żywicę UV. Oznacza to mniej problemów i doskonałą jakość gotowych produktów.
  • Wymieszaj żywicę z pigmentem (opcjonalnie): Jeśli chcesz dodać trochę koloru do żywicy, dodaj kroplę barwnika lub pigmentu do żywicy i dobrze wymieszaj lub pozostaw zamieszany, aby uzyskać efekt marmurkowy! Jest to oczywiście opcjonalne.
  • Wlej żywicę do formy: Wlej żywicę do formy, aż będzie pełna co najmniej w połowie, czyli w trzech czwartych.
  • Upewnij się, że forma jest całkowicie przykryta: Zanim zrobisz cokolwiek innego, upewnij się, że forma jest przykryta, używając wykałaczki rozsmaruj żywicę po krawędziach formy.
  • Użyj zapalniczki, aby usunąć pęcherzyki powietrza: Za pomocą opalarki lub zapalniczki do zapal ją w odległości około 3cm od żywicy na zaledwie 1-3 sekundy. Spowoduje to wypchnięcie i zniszczenie wszelkich pozostałych pęcherzyków powietrza i niedoskonałości.
  • Utwardzanie w lampie UV do żywicy: Umieść formę pod lampą UV na maksymalnie 1-5minut w zależności od grubości odlewu, a następnie możesz bezpiecznie wycisnąć żywicę w jej ostatecznej formie! Uważaj, może być gorący w dotyku.
Jak zrobić biżuterię z żywicy - zalewanie silikonowej formy
Jak zrobić biżuterię z żywicy – zalewanie silikonowej formy

Najważniejsze wskazówki – Jak zrobić biżuterię z żywicy UV

To całkiem fajne, jak prosto można wykonać biżuterię z żywicy UV. Jeśli szukasz wskazówek, jak jeszcze lepiej wykorzystać żywicę UV, zapoznaj się z dodatkowymi wskazówkami i podsumowaniem.

Nie spiesz się z lampą UV: wielu doświadczonych użytkowników żywicy chce spieszyć się z nalewaniem, a następnie natychmiast użyć światła UV, ale pamiętaj, że żywica UV nie utwardzi się, dopóki nie włączysz tej lampy. Więc nie spiesz się, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku i nie spiesz się również z procesem pozbywania się pęcherzyków powietrza. Później znacznie trudniej je usunąć!


Utwardzanie z przodu i z tyłu: Jeśli chcesz mieć pewność, że pigment i projekt biżuterii idealnie się ułożą, utwardzą w formie, przyświeć lampą z przodu, a następnie odwróć ją i utwardź z drugiej strony. Dzięki temu wszystko idealnie się utwardzi.

Żywica jest lepka? Daj jej kolejną sesję: jeśli żywica wydaje się lepka w dotyku, nie wyciągaj jej na siłę z formy. Daj jej kolejną sesję i pozwól ostygnąć. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest ustawiony prawidłowo.


Trzymaj wodę z daleka: Jedną z rzeczy, których należy się nauczyć na własnej skórze, jest to, że żywica UV i woda nie mieszają się. Zniszczy to Twój projekt i nawet niewielka plamka wody z czyszczenia pomiędzy sesjami może wystarczyć, aby go zrujnować. Niech wszystko dokładnie wyschnie!


Używaj chusteczki, aby utrzymać narzędzia i wykałaczki w czystości: jeśli czyścisz narzędzia pomiędzy kolejnym użyciem, polegaj na chusteczkach papierowych. Są wydajny i zazwyczaj nie zawierają wody, więc jest lepszy niż wilgotny ręcznik papierowy!


Zatem żywica UV to naprawdę magiczna rzecz i może być tym, od czego zaczniesz tworzyć dla mnie piękną biżuterię! Teraz potrzebujesz tylko odpowiednich form z żywicy, aby odkryć swoje nowe hobby!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *