Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia
Drewniana deska do krojenia to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. To na niej przygotujesz składniki według przepisów, serwujesz sery, szynki, kroisz mięso z grilla i nie tylko. Deski mogą być okrągłe, prostokątne lub kwadratowe mogą mieć wywiercony otwór, który pomaga w trzymaniu lub przymocowane uchwyty i rączki. Najczęściej wykonane są z drewna z orzecha, klonu, wiśni, jesionu oraz tekowe. Deski do krojenia chronią blaty i utrzymują ostre krawędzie noży. Większość drewnianych desek ma tendencję do samoistnego leczenia się co zapobiega tworzeniu się rowków, w których znajdują się bakterie i utrzymuje je w dobrym stanie na dłużej.
1. Jak czyścić drewnianą deskę do krojenia od razu po użyciu
Najpierw zeskrob wszelkie resztki do kosza. Następnie użyj gorącej wody z kranu, łagodnego płynu do mycia naczyń i miękkiej gąbki do wyszorowania powierzchni deski. Jeśli nic zbyt aromatycznego nie miało kontaktu z twoją deską wytrzyj ja do sucha za pomocą gąbki. Jeśli jednak kroisz coś o silnym działaniu, takim jak czosnek, wtedy mydło jest zdecydowanie niezbędne, ponieważ drewno może zatrzymać zapach i przenieść go na następny posiłek. Nie nadużywaj płynu do naczyń i mydła. Mydło usunie olej z drewna, co oznacza, że będziesz musiał częściej ją olejować. Dobrze spłucz deskę czystą wodą i natychmiast zetrzyj nadmiar z powierzchni czystym ręcznikiem. Podeprzyj deskę na jej krawędzi i poczekaj do całkowitego wyschnięcia przed schowaniem do szafki.
2. Jak zabezpieczyć i konserwować deskę do kuchni
Raz w miesiącu zabezpiecz deskę olejem mineralnym i woskiem pszczelim. Olejowanie tworzy barierę dla wilgoci i uszczelnia deskę do krojenia oraz chroni ją przed bakteriami. Regularne i częste olejowanie również sprawia, że deska wygląda dobrze. najlepiej używać oleju kokosowego, mineralnego, lnianego, wosku pszczelego lub tungowego. Na rynku dostępne są mieszanki oleju kokosowego i wosku pszczelego, olej kokosowy jest jednym z najmniej zjełczałych olejów, a wosk pszczeli czyni go wodoodpornym, co oznacza, że nie trzeba go tak często smarować. Nałóż równą warstwę oleju mineralnego na wszystkie powierzchnie za pomocą niestrzępiącej się szmatki lub ręcznika papierowego. Pozwól olejowi wniknąć przez noc we włókna drewna, a następnie zetrzyj nadmiar lub nałóż więcej oleju na suche miejsca.
3. Jakich olejów nie używać do olejowania desek
Nie używaj naturalnych olejów, takich jak oliwa lub olej roślinny, ponieważ mogą one szybko zjełczeć i brzydko pachnieć.
4. Jak wyczyścić plamy na drewnianej desce do krojenia?
Do czyszczenie plam na drewnianej desce do krojenia użyj soli z cytryną lub limonki. Deskę obficie posyp solą, a następnie pokrój cytrynę na pół. Pocieraj cytryną po całej powierzchni deski. Sól działa jak peeling do usuwania uporczywych plam, a cytryna jest naturalnym środkiem dezynfekującym i odświeżającym. Aby zwiększyć moc czyszczenia możesz używać sody oczyszczonej. Pamiętaj, aby później dobrze ją opłukać w gorącej wodzie i wytrzeć do sucha.
5. Nigdy nie wkładaj deski do krojenia do zmywarki
Nigdy nie wkładaj deski do zmywarki. Drewno to naturalny materiał higroskopijny, który ma zdolność zarówno wciągania wody do słojów, jak i jej oddania. Kiedy zbyt dużo wody zostanie wchłonięte przez drewno, zaczyna ono pęcznieć i to powoduje, że deska do krojenia wypacza się, wygina i pęka. W zmywarce deska zaciągnie za dużo wody i prawdopodobnie pęknie. Jednym ze sposobów zabezpieczenia przed naciąganiem wody może być laminowanie deski żywicą, tutaj możesz przeczytać więcej na ten temat.
6. Nigdy nie zostawiaj deski zanurzonej w wodzie
Nie można zanurzyć jej w wodzie. Jeśli zostawisz deskę do krojenia zbyt długo w wodzie, np. w zlewie pełnym wody, wtedy wchłonie ona za dużo wody i tak, będzie się zginać i pękać.