www.madej-handmade.pl

Stół do jadalni jaki kształt?

Jeśli pociąga Cię urok okrągłych stołów jadalnych, wiemy Dlaczego! W końcu są łagodne dla oczu i wprowadzają w przestrzeń poczucie przepływu. Jako kluczowy mebel, rodzaj stołu, który wybierzesz, ma kluczowe znaczenie. Zidentyfikowaliśmy 4 kluczowe czynniki – kształt, przestrzeń, gościnność i styl – aby pomóc Ci zdecydować, prostokątny czy okrągły stół do jadalni najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni!

Okrągły czy prostokątny

Okrągłe stoły do ​​jadalni nie będą dobrze wyglądać w prostokątnym pomieszczeniu. Jest to szczególnie widoczne, jeśli powierzchnia jest wyraźnie wydłużona, a stół jest szczególnie duży, ponieważ boki pomieszczenia wydawałyby się nieprzyjemnie węższe niż przestrzeń na innych końcach.

Znalezienie odpowiedniego stołu do jadalni jest łatwe: wystarczy dopasować proporcje stołu do pomieszczenia. Do okrągłego stołu najlepiej pasuje kwadratowa przestrzeń. Nie martw się, obszar nie musi być idealnym kwadratem, po prostu musi mieć podobną długość i szerokość.

W rzeczywistości ta zasada dopasowania proporcji sprawia, że ​​prostokątne stoły najlepiej prezentują się w wydłużonym pomieszczeniu.

Przestrzeni a wybór stołu

Ze względu na swój kształt okrągłe stoły do ​​jadalni mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. Ponadto nasze oczy są naturalnie przyciągane do okrągłych obiektów, więc pomaga nam to mniej skupiać się na otaczającym bałaganie.

Okrągłe stoły do ​​jadalni mogą wyglądać na bardziej zwarte, ale pamiętaj o przestrzeni buforowej potrzebnej do wygodnego poruszania się ludzi i krzeseł. Praktyczna zasada: przy pomiarze całkowitej zajmowanej powierzchni stołu jadalnego uwzględnij tylko metr dodatkowego miejsca. Ogólnie rzecz biorąc, okrągłe stoły są idealne do małych kącików jadalnych. Z drugiej strony stoły prostokątne mają elastyczną zaletę. Można go umieścić przy ścianie, aby zaoszczędzić miejsce lub wyciągnąć, aby pomieścić dodatkowego gościa. Zyskujesz jeszcze większą wszechstronność dzięki rozkładanym stołom.

Stół prostokątny w salonie
Stół prostokątny w salonie

Stół to przede wszystkim ludzie

Towarzyskość jest często pomijana, ale kształt twojego stołu może wpływać na interakcje społeczne. Okrągły stół zachęca do bliższej interakcji, ponieważ wszyscy siedzą w tej samej odległości. Koniec z niezręcznymi pogawędkami na drugim końcu stołu lub wykluczeniem z rozmów! Z drugiej strony prostokątny stół oferuje miejsce na jedzenie i zastawę stołową, dzięki czemu jedzenie jest wygodniejsze.

Spotkanie towarzyskie kobiet
Spotkanie towarzyskie kobiet

Materiał i styl stołów

Wreszcie materiał i konstrukcja stołu mogą czasami przesłonić inne czynniki. Na przykład elegancki szklany blat i wąski stożkowy trzonek nadają mu uderzającą i dostojną prezencję, mimo że nie zajmują dużo miejsca.

Rozważasz zamiast tego prostokątny stół? Smukła i elegancka sylwetka może sprawić, że każdy stół będzie mniej imponujący, nawet jeśli ma 2 metra długości. Wyrafinowane, zwężające się nogi i smukły blat z czarną żywicą to świetna opcja dla tych, którzy chcą pomieścić więcej gości.

Kolor też ma znaczenie. Innym sposobem na przeciwdziałanie rozmiarowi stołu jest wybranie jaśniejszych odcieni, ponieważ mogą one sprawić, że pomieszczenie będzie jaśniejsze i bardziej przewiewne.

Jak udekorować stół w jadalni?

Dekorując okrągłymi stołami, ważne jest, aby zachować równowagę. Upewnij się, że skala krzeseł pasuje do wybranego stołu, jeśli wybierzesz masywny stół z wyciągiem, może zdobądź lżejsze, proste krzesło i na odwrót.

Jeśli chodzi o powierzchnię stołu, możesz odtworzyć kształt okrągłym elementem centralnym, takim jak miska na owoce, wazon na kwiaty, płytka taca lub kosz. Możesz dekorować okrągłe stoły jadalne jednym dużym centralnym elementem pośrodku – na przykład wazonem z wysoką zielenią lub dużą okrągłą miską z owocami pośrodku, aby uzyskać bardziej swobodny wygląd. Jeśli chcesz więcej niż jedną dekorację, powinieneś zgrupować trzy elementy razem – wazon z zielenią, świecę i małą miskę

Możesz również położyć okrągłe podkładki na całym obwodzie lub ozdobić je obrusem. Uważaj, aby nie przepełnić powierzchni podczas dekorowania mniejszego okrągłego stołu. W razie wątpliwości najlepiej jest zachować prostotę.

Podsumowanie

Więc jaki rodzaj stołu do jadalni powinieneś kupić? To zależy od tego, jak wygląda Twój dom i jakie zajęcia towarzyskie otaczają Twój stół! Zarówno prostokątne, jak i okrągłe stoły mają swoje wyjątkowe zalety, jeśli chodzi o oszczędność miejsca, a odpowiedni projekt może znacznie wpłynąć na atmosferę Twojego domu. Po prostu pamiętaj o tych wskazówkach podczas przeglądania naszej stołów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *